Jdi na obsah Jdi na menu
 


Arsenal nebo spíše Royal Arsenal, jak se klub kdysi jmenoval byl založen zaměstnanci továrny na výrobu zbraní ve Woolwichi v roce 1886. Na začátku existence byl klub bez prostředků a bez jakéhokoliv vybavení, proto jeden ze zakladatelů, Fred Beardsley bývalí hráč Nottinghamu Forest napsal do tohoto klubu o pomoc s dresy a míči. Obojí skutečně dorazilo proto může být Arsenal Nottinghamu Forest dodnes zavázán.

Proto měl stejně jako Nottingham červené dresy až do roku 1934 kdy přibyla bílá barva. Kanón v klubovém znaku dodnes značí svázanost se zbrojním průmyslem.
Royal Arsenal se v roce 1891 přejmenoval na Woolwich Arsenal a v tomto roce se zároveň stal organizací fungující na profesionálních základech.

Jedním z prvních míst kde Arsenal hrál své domácí zápasy, bylo Manor Field a v roce 1893 se klub v souvislosti s postupem do druhé divize přestěhoval na Invicta Ground. Woolwich Arsenal byl později donucen se na Manor Field už přejmenované na Manor Ground vrátit, protože vlastník Invicta Ground se rozhodl mnohonásobně zvýšit nájem.

Woolwich Arsenal v roce 1904 poprvé postoupil do nejvyšší anglické soutěže. Jenže kvůli búrské válce v Jihoafrické republice byli dělníci zbrojního průmyslu, z jejichž řad se rekrutovala většina hráčů klubu, plně vytíženi a neměli tolik času na fotbal. Jelikož věnovanému úsilí odpovídali i chabé výsledky a fanoušci se na stadion také příliš nehrnuly, situace byla neudržitelná.Rozkládající klub před zánikem ale zachránil Sir Henry Norris, který ho koupil a vložil do něj kapitál. Jeho původním záměrem bylo spojit Woolwich s nově založeným Fulhamem, který Norris též vlastnil, ale fotbalový svaz žádost zamítl.

A tak se Arsenal v roce 1913 nevyhnul sestupu který byl ale taky poslední v historii klubu.V celé sezoně zvítězil jen jednou což je v anglické nejvyšší soutěži dodnes nepřekonatelný rekord. V následujícím roce se Sir Henry Norris rozhodl přestěhovat klub do severního Londýna.Tam také klub změnil svůj název z Woolwich Arsenal na dnešní Arsenal Football Club.

V roce 1919 měla po pauze způsobené světovou válkou znovu začít nejvyšší soutěž.Bylo rozhodnuto že se počet účastníků zvýší z 20 na 22. Týmy Derby a Preston, jež v roce 1915 skončily na prvním a druhém místě Division 2, tak postoupily do první divize. Podle pravidel neměl nikdo sestoupit. Jenže v průběhu setkání zástupců klubů prví ligy se začaly dít podivné věci.

Sir Henry Norris totiž přesvědčil svého přítele a současně prezidenta Liverpoolu Johna McKennu, že Arsenal by neměl v nejvyšší soutěži chybět, ačkoliv v roce 1915 skončil v Division 2 až na pátém místě.Jeden hlas je však málo, a tak je poměrně snadné uhádnout, co se asi při jednání o požadavku Arsenalu dělo. John McKenna za zavřenými dveřmi horoval pro Arsenal a veřejnosti sdělil, že si Kanonýři zaslouží být mezi nejlepšími, protože ligovou soutěž hrají o patnáct let déle než Tottenham který skončil poslední a na jeho úkor by Arsenal postoupil.

Nikdo to dodnes neví jistě ale je možné že si Norris postupovou přízeň ostatních klubů koupil. Hlasování které rozhodovalo o těchto dvou klubech vyznělo jednotnačně. Arsenal 18 hlasů, Tottenham 8 hlasů. Už tenkrát se mluvilo o tom, že za tímhle rozhodnutím byly peníze ale dokázat se to nikdy nepodařilo.Mnohé ale skrývá fakt, že Sir Henry Norris byl v roce 1927 potrestán zákazem působení v jakékoliv fotbalové funkci kvůli finančním nesrovnalostem, jak bývá někdy nazýváno úplatkářství.

Ať to bylo jakkoliv, Arsenal v roce 1919 postoupil z pátého místa v druhé lize do první a už ji nikdy neopustil. Od této chvíle fanoušci Tottenhamu který musel hrát jen druhou ligu Arsenal nenávidí.Od tohoto roku až do roku 1996 kdy nastoupil jako trenér Arsene Wenger dokázal Arsenal vyhrát desetkrát titul. S Arsene Wengerem ale přišla úplně nová éra, nejlepší v historii klubu. Dokázal si poradit s omezenými zdroji a z Arsenalu dokázal udělat jeden z nejlepších klubů světa. Třikrát s Arsenalem vyhrál Premier League, čtyřikrát anglický pohár, vytvořil rekord v neporazitelnosti v Premier League a dostal se i do finále Ligy Mistrů. Z Arsenalu se stal skutečný velkoklub.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář